سفارش تبلیغ
مجله هاست ایران

وبلاگ خبری بهارنیوز

گردشگری , • نظر

سفارت جمهوری اسلامی ایران در گرجستان برای حمایت از حقوق هموطنان و به منظور جلوگیری از مشکلات و و بروز خسارت‌های جبران ناپذیر توصیه‌ها و هشدار‌هایی را اعلام کرده است:

1) مدت لغو روادید در گرجستان 45 روز بوده و اقامت بیشتر، جریمه و اخراج در پی دارد.ضمنا این مدت فقط به منظور اهداف گردشگری بوده و سایر فعالیت‌ها مانند، کار، تحصیل، خرید و اجاره ملک، سرمایه گذاری و … بدون اخذ و اقامت قانونی از دولت گرجستان می‌تواند برای فرد مشکل ایجاد کند.

2) مقدار ارز مجاز همراه مسافر در مرز مبلغ ده هزار دلار یا معادل آن است. اگر فردی بیش از مبلغ تعیین شده همراه دارد، در بدو ورود لازم است نسبت به اعلام آن  تکمیل فرم‌های مربوطه به ماموران گمرک مراجعه کند.

3) طلای همراه مسافر به میزان متعارفی شامل گردنبند، النگو و … بوده و اگر مسافری بیش از حد مجاز طلا به همراه داشته باشد و جهت ثبت به ماموران گمرک مراجعه نکند، قاچاق محسوب می شود.

4) مراقب گذرنامه باشید. مسئولیت و عواقب هرگونه سو استفاده از گذرنامه بر عهده صاحب آن بوده و اگر گذرنامه به همراه نداشته باشید، با مشکلات متعددی روبرو خواهید شد.

5) گذرنامه خود را به هیچ‌کس ندهید و گذرنامه هیچ فردی را  به عنوان ضمانت‌نامه و امانت قبول نکنید.

6)با توجه به کلاهبرداری‌های متعدد به هیچ فرد ایرانی و خارجی اعتماد نکنید و در صورت برخورد با سودجویان و کلاهبرداران، در  اسرع وقت همراه با اسناد و مدارک معتبر به پلیس مراجعه کنید.

7) گذرنامه و ویزای جعلی بلافاصله در مرز گرجستان شناسایی شده و دارندگان آن‌ها دستگیر خواهند شد.

8) حمل مواد مخدر در گرجستان از قتل نیز سنگین‌تر است و مجازات آن شامل زندانی‌های طولانی مدت و جریمه‌های مالی سنگین دارد و مشمول هیچ گونه عفو و یا تخفیفی نمی‌شود.

9) ورود و به همراه داشتن داروهایی که حاوی مقداری مواد مخدر و روانگردان باشند، ممنوع است و دارای مجازات سنگین است و تمامی داروهای مورد نیاز در این کشور موجود است.

10) بنا به دلایل فوق، از پذیرفتن هر گونه چمدان و یا بسته از افراد ناشناس خودداری کنید. مسئولیت ورود هرگونه ماده غیر مجاز طرفا بر عهده فردی است که محموله به اسمش ثبت شده است.

11)  برای جلوگیری از سرقت و دام‌های گوناگون از اسکان در منازل شخصی و ناشناس به شدت پرهیز کنید.

12) ارز کافی به همراه داشته باشید و تبدیل ارز را فقط در صرافی‌های معتبر انجام دهید.

13) برای جلوگیر از سرقت مدارک و کیف پول، تمامی پول‌ها و مدارک خود را در سطح شهر همراه نداشته باشید.

14) برای رانندگی در گرجستان، باید گواهینامه بین‌المللی داشته باشید.

15) زبان، فرهنگ و قوانین کشور گرجستان با ما کاملا متفاوت است، پس از قوانین این کشور اطلاع داشته باشید تا از بروز مشکلات جلوگیری کنید.


رئیس کارگروه رجیستری تلفن همراه، با بیان اینکه با تمهیدات بانک مرکزی، ارز برای واردات گوشی همراه به صورت تجاری تامین شده است، گفت: حدود سه میلیون گوشی ثبت سفارش شده است که پس از ورود به بازار، موجب کاهش قیمت گوشی‌های همراه خواهد شد.

فلاح جوشقانی با اشاره به اینکه طرح رجیستری مسافری وجود ندارد، افزود: زمانی که طرح رجیستری گوشی همراه ایجاد شد، سامانه‌ای برای مسافران در گمرک تعریف شد تا بتوانند گوشی‌هایی که با خود آورده‌اند را ثبت کنند، اما پس از نوسانات ارزی که واردات تجاری محدود شد، کسانی از طریق سامانه مسافری گوشی‌هایی را وارد و ثبت و به بازار ارائه می‌کرند که به سامانه رجیستری مسافر معروف شد اما در حقیقت چیزی به این عنوان نداریم.

وی اضافه کرد: بخشی از علل بالا بودن قیمت گوشی‌های همراه به علت کمبود تعداد کوشی بوده است، که اکنون امکان واردات گوشی به صورت تجاری فراهم شده است.

رئیس سازمان تنظیم مقررات رادیویی افزود: از ابتدای خرداد با اطلاع رسانی و تامین ارز، اتصال سامانه رجیستری مسافر و ناجا برقرار است و مسافر بودن یا نبودن فرد بررسی می‌شود و هر مسافر تنها می‌تواند یک گوشی وارد کند.

جوشقانی گفت: حدود 60 تا 70 شرکت واردکننده برای واردات تلفن همراه، ثبت سفارش کرده اند و به نظر نمی‌رسد انحصاری در این حوزه باشد.

وی با اشاره به اینکه: اکنون قیمت گوشی‌های همراه حدود 20 درصد حباب دارد، افزود: بازار موبایل تا دو ماه آینده به اندازه کافی تامین خواهد شد و با ورود این گوشی‌ها، قیمت‌ها 20 درصد کاهش خواهد یافت.


گردشگری , • نظر

با پایان ماه مبارک رمضان و شروع تابستان، مسافرت‌‌های تابستانه نیز شروع می شود و همزمان با این فصل، شاهد افزایش نرخ قیمت بلیت‌های هواپیما و قطار هستیم. این افزایش قیمت در حالی است که، شرکت‌های هوایی با افزایش هزینه رو به رو هستند، اما در عین حال این افزایش قیمت با افزایش کیفیت در ارائه خدمات آن‌ها همراه نیست و به گفته مسئولان این حوزه یکی از مهمترین فاکتورهای تعیین قیمت بلیت است.

دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی، جهانگردی و زیارتی خراسان رضوی از افزایش بلیت شرکت‌های هواپیمایی بعد از ماه رمضان، به دلیل افزایش تقاضای مردم خبر داد. مجید فرقانی درباره افزایش یا کاهش قیمت بلیت‌ها بعد از ماه رمضان اظهار کرد: « سازمان هواپیمایی کشوری مقرراتی را خصوص سقف و کف قیمت‌ به شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرده، اما بیشتر عرضه و تقاضا مشخص می‌کند که قیمت چقدر است و نمی‌توان پیش‌بینی کرد که حتما این قیمت‌ها بالا یا پایین می‌روند.»

وی ادامه داد: « با توجه به پایان ماه مبارک رمضان قاعدتا تقاضای سفر بین مردم بیشتر می‌شود و زمانی که تقاضا بیشتر می‌شود، به همان نسبت، قیمت بالا خواهد رفت. به دلیل اینکه امکانات هواپیمایی کشور ما کافی نیست . ناوگان، ناوگانی نیست که پاسخگوی همه این نیازها باشد، عرضه ما از تقاضا کمتر می‌شود، بنابراین قیمت قاعدتا افزایش می‌یابد، اما از طرفی هم سازمان هواپیمایی کشور به شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرده، که سقفی را با توجه به نرخ، زمان و … باید رعایت کنند و به همین دلیل در رابطه با این موضوع نمی‌توان فعلا صحبت کرد. »

دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی، جهانگردی و زیارتی خراسان رضوی تصریح کرد: « به دلیل اینکه بعد از ماه رمضان تقاضا بیشتر می‌شود و عرضه ما پاسخگوی همه تقاضاها نیست، قاعدتا نرخ‌ها افزایش پیدا می‌کند و قیمت صد در صدی وجود ندارد‌. »

فرقانی خاطرنشان کرد: « سیاستی که سازمان هواپیمایی کشور چند سالی است به نام متنوع سازی و آزادسازی نرخ اعمال می‌کند، باعث شده که شرکت‌های هواپیمایی در نرخ گذاری آزادانه‌تر عمل کنند و از طرفی هم با توجه به هزینه های شرکت‌های هواپیمایی برای تامین قطعات دارند، مستقیم اعلام می‌شود که 50 تا 60 در صد آن ارزی است و یک مقدار این قضیه را توجیه می کند که قیمت‌ها بالا برود. »

وی عنوان کرد: « ما به دنبال آن هستیم تا حقوق مصرف کننده رعایت شود این مسئله از جانب شرکت‌های هواپیمایی و بانک مرکزی مراجعی که می‌توانند، کاری انجام دهند تا نرخ‌ها خیلی بالا نرود، قابل انجام و امکان پذیر است. »

دبیر انجمن صنفی دفاتر خدماتی هوایی، جهانگردی و زیارتی خراسان رضوی اضافه کرد: « دولت و بانک مرکزی باید فکر اساسی در این خصوص بکنند، ارزی به شرکت‌های هواپیمایی تخصیص دهند که هزینه‌هایشان کمتر شود، از طرفی دیگر هم دولت در تلاش است که ناوگان شرکت‌های هواپیمایی را تجهیز کند و با توجه به تحریم‌ها و موانعی که بر سر راه قرار دارد، به هر حال باید اکنون به نحوی مدیریت کرد تا انشاالله در آینده گشایشی ایجاد شود. »